Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Folwark zwierzęcy - streszczenie - strona 10

na cześć „Bitwy pod Wiatrakiem”, by zwierzęta uwierzyły, że odniosły sukces.

Pewnego dnia świnie znalazły w piwnicy skrzynkę whisky. Alkohol szybko wypito, zwierzętom ogłoszono, że Napoleon jest bardzo chory i wydał ostatni dekret. Ale okazało się, że po kilku dniach wyzdrowiał, a łąkę gdzie miało być pastwisko dla emerytowanych zwierząt, przeznaczono na wysianie jęczmienia. W nocy zwierzęta obudził głośny trzask, przy drzwiach stodoły leżał Squealer, obok połamana drabina, pędzel i farba.

Rozdział IX
Nikt nie wiedział, co zaszło w czasie incydentu ze Squealerem. Po kilku dniach Muriel zauważyła, że piąte przykazanie na drzwiach stodoły brzmi: Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu bez umiaru”. Po bitwie Boxer miał chore kopyto, mimo to pracował jeszcze ciężej. Zwierzęta postanowiły odbudować wiatrak. Po raz kolejny porcje żywnościowe zostały zmniejszone. Nie dotyczyło to świń i psów. Urodziło się też wiele młodych prosiąt, dlatego postanowiono zbudować szkołę dla świń. Napoleon uczył je osobiście, zabronił im też stykać się z innymi zwierzętami. One miały ustępować świniom z drogi. Kiedy dojrzał jęczmień, świnie dostały po pół litra piwa dziennie.

Pewnego razu ciężko pracujący Boxer upadł i nie mógł się podnieść. Świnie ogłosiły wtedy, że koń pojedzie do szpitala w miasteczku. Kiedy przyjechał po niego samochód, zwierzęta pracowały w polu. Osioł Benjamin przybiegł do nich, by je zwołać na podwórko. Przeczytał bowiem napis na samochodzie, z którego wynikało, że należy on do rzeźnika, zajmującego się ubojem i wytwarzaniem mączki kostnej. Zwierzęta próbowały zatrzymać auto i uwolnić konia, ale to się nie udało. Po trzech dniach Napoleon ogłosił, że mimo najlepszej opieki i drogich lekarstw, Boxer zmarł w szpitalu. Plotki o tym, że pojechał do rzeźnika, świnie wytłumaczyły tym, że auto wcześniej należało do niego, stąd napisy na bokach.

Rozdział X
Po kilku latach tylko Clover, Benjamin i kruk Mojżesz pamiętali o czasach przed powstaniem folwarku zwierzęcego. Udało się wybudować wiatrak, ale nie produkował on prądu do ogrzania i oświetlenia farmy, ale służył do mielenia ziarna, co przynosiło dobry zarobek. Świń i psów było coraz więcej i wiodło się im coraz lepiej. Inne zwierzęta przymierały głodem i musiały ciężko pracować. Zajęciem świn było sporządzanie protokołów i raportów – jak tłumaczył Squealer. Pewnego dnia zabrał ze sobą owce. Kiedy pod wieczór wrócił na podwórko, zwierzęta zauważyły że knur chodzi na tylnych nogach. Podobnie zachowywały się inne świnie a Napoleon trzymał bat. Zwierzęta chciały protestować, ale zagłuszyły je owce, becząc: „Cztery nogi dobrze, dwie nogi lepiej”.

Clover poprosiła Benjamina by przeczytał jej siedem przykazań, na ścianie stodoły było tylko jedno zdanie: „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych”. Następnego dnia świnie już bez żadnych zahamowań poubierały się w ubrania pana Jonesa. Tydzień później folwark odwiedzili ludzie. Świnie zaprosiły je na biesiadę do domu. Zaczęto wznosić toasty. Napoleon stwierdził, że trzeba zmienić nazwę folwarku – ze zwierzęcego na dworski. Zwierzęta obserwowały biesiadę przez okno i nie potrafiły odróżnić świń od ludzi.