Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Folwark zwierzęcy - streszczenie

świnie śpią w łóżkach i jadają w jadalni, Clover przypomniała sobie, że zabraniają tego przykazania, wypisane na drzwiach stodoły. Poprosiła Muriel o ich odczytanie, czwarte przykazanie brzmiało: „Żadne zwierzę nie będzie spało w łóżku z prześcieradłami”. Clover wydawało się, że kiedyś nie było mowy o prześcieradła, ale knur Squealer przekonał ją, że zakaz dotyczył właśnie prześcieradeł, wynalazków człowieka. Kiedy kilka dni potem ogłoszono, że świnie będą wstawać później od innych zwierząt, nikt nie protestował.

Jesienią, kiedy stała już wieża wiatraka, doszło do wypadku. Pewnej nocy budowla runęła. Napoleon stwierdził, że wiatrak został zniszczony przez Snowballa i wyznaczył nagrodę za jego głowę. Przywódca zapowiedział też, iż wiatrak zostanie odbudowany.

Rozdział VII
Zimą wznowiono pracę przy budowie wiatraka, na wszelki wypadek zwierzęta postanowiły, że będzie miał grubsze ściany. W styczniu skończyły się zapasy żywności na farmie. By jednak ludzie nie dowiedzieli się o tym kłopotach, zaproszono prawnika i pokazano mu skrzynie, napełnione piaskiem a tylko na górze ziarnem. Kiedy żywności zabrakło, Napoleon postanowił sprzedać jaja, znoszone przez kury i kupić ziarno. Kury rozpoczęły bunt, znosząc jaja podfruwały do góry i tłukły je. Napoleon kazał zmniejszyć im porcje żywności. Po pięciu dniach buntowniczki skapitulowały.

Przywódca Farmy coraz rzadziej pojawiał się wśród zwierząt, jego rozkazy przekazywał Squealer. Wiosną świnie oświadczyły, że nocą na farmę przedostaje się wygnany z niej Snowball by wyrządzać szkody. Squealer zaczął też rozpowiadać, że Snowball od początku był w zmowie z panem Jonesem, a w czasie bitwy pod Oborą jedynie udawał, że walczy. Zwierzęta początkowo nie wierzyły, ale knur przekonywał je tak długo, że w końcu dały wiarę. Świnie wmówiły im


Komentarze

    3 + 7 =    
~ 888112
2023-03-24 03:51:08
Ѕtwórz ϳеj klona w tej grzeǃ!! http://vilboefil.ga/prd-95965/
Ι рiерrzyć ją bеz оgrаniczеń, tak jаk zаwѕzе сhсiаłeś. Οna ci nie оdmówі!
Jeśli chсeѕz, рieрrz niе tylkо ją, аlе także jeϳ dziеwczynę. Jednoсześniеǃ
... a możе chcesz, żеbу cіę рrzelecіałа? :)